Економісти, юристи, філологи, психологи. Фахівців цих професій набагато більше, ніж вакансій. Однією з причин безробіття є надлишок кадрів.  При цьому в інших сферах не вистачає фахівців. Так з’являються дефіцитні професії. У багатьох країнах світу існує так званий кадровий дисбаланс. Він впливає на якість послуг, виробництва і економіку в цілому. 

Брак робочих місць в Європі 

 

Для Європи дуже актуальною проблемою є брак робочої сили. Що ж похитнуло європейський ринок праці? 

 

  1. Пандемія. Деякий час кордони були закриті. Люди не могли приїхати на роботу. В даний момент кордони відкриті, але правила перетину змінюються досить часто.
  2. Скорочення прийому іноземних студентів.
  3. Brexit. Великобританія і Європейський Союз домовилися про взаємні заборони на пересування робочої сили. Також не всі кваліфікації визнаються обома сторонами.

Експерти стверджують, що ситуація з ринком праці в Європі налагодиться не раніше 2023 року.

Які професії мають найбільший попит в Європі 

Єврокомісія провела аналіз дефіцитних і надлишкових професій за 2019-2020 роки. Згідно зі звітом, дуже впала пропозиція в готельній сфері. Це було пов’язано з пандемією. У цей період в медичних працівниках велика потреба. Ніколи ще не виникало такого браку фельдшерів.

Ще однією сферою, яка страждає від недостатньої кількості фахівців стало програмування. Пандемія понизила попит на кухарів і офіціантів. Проте ці професії вважаються дефіцитними.

Експерти вважають, що ситуація з кадрами в Європі може стати ще гірше у зв’язку з труднощами з перетином кордонів. Поки всього в декількох країнах існує надлишок кадрів. А їх в Європі 13.

Яких фахівців не вистачає в Польщі  

 

  • Медсестри і доглядальниці. У Польщі не вистачає людей цих професій у зв’язку з низькою заробітною платою в порівнянні з країнами Західної Європи. Тому поляки виїжджають на заробітки і залишають свої робочі місця. Вакансії мають попит у громадян країн колишнього СНД.
  • Лікарі загальної медицини. Кількість людей, які вибирають медичну спеціальність зменшується. Багато лікарів наважуються виїхати працювати і жити в інші країни. Тому в Польщі катастрофічно не вистачає медперсоналу. Бельгія, Болгарія, Швейцарія, Ірландія, Швеція. Словенія, Словаччина, Великобританія, Естонія, Фінляндія, Норвегія повідомляють про те, що у них проблема з кадрами у сфері медицини.

 

  • Сантехніки і слюсарі. Цих фахівців не вистачає на зовнішньому ринку. У Польщі недостатньо монтажників.

 

  • Кухарі. Такі фахівці в дефіциті в таких країнах як Угорщина, Бельгія, Кіпр, Чеська Республіка, Естонія, Литва, Мальта, Норвегія, Словенія, Словаччина, Фінляндія і Швеція.

 

  • Водії. У Польщі безвісти пропало 124000 водіїв автофургонів і вантажівок. Дефіцит викликаний тим, що робітники емігрують в західні країни, де їм краще платять. Країни, які також борються з браком робочої сили: Бельгія, Чеська Республіка, Естонія, Фінляндія, Швеція, Словенія, Словаччина, Угорщина, Литва, Латвія, Норвегія, Португалія.

 

  • Зварювальники. Польські працедавці давно намагаються вирішити проблему з кваліфікованими робітниками. Одні з них – зварювальники. Все менше людей хочуть отримувати цю спеціальність. Одна з причин – відсутність професійних шкіл. У зварювальниках мають потребу також Швеція, Словенія, Словаччина, Німеччина, Естонія, Фінляндія, Болгарія, Кіпр, Чехія. Угорщина, Литва, Латвія, Норвегія, Португалія.
  • Програмісти і розробники програмного забезпечення. Ці професії вимагають певних навичок і якостей. ІТ-індустрія не стоїть на місці, розвивається і розширюється. Фахівці цієї сфери користуються величезним попитом. По оцінках в європейських країнах не вистачає 900 000 співробітників на різних рівнях розвитку.

 

  • Будівельники (каменярі, штукатури, електрики). Працедавці шукають як фахівців, так і некваліфікованих працівників цієї сфери. Фінансовий стан будівельників за останні роки покращало, але людей все одно не вистачає. Польських робітників переманюють інші країни, такі як Німеччина, Франція, Бельгія, Італія і Нідерланди.

Європейські працедавці, яким не вистачає працівників стараються всіляко їх залучити. Вони пропонують пільги, медичне обслуговування, додаткове вчення, дієти і так далі.

В мінливе сьогодення необхідно бути гнучкими і креативними, щоб підстроюватися під зміни на ринку праці і в світі в цілому.